Język polski w Polsce

fot. Plastic_Bad


Cześć, witajcie!
W dzisiejszych czasach język polski przez Polaków jest używany coraz rzadziej. Wydawać by się mogło, iż słynne powiedzenie Mikołaja Reja: iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają traci na wartości. A czy pamiętamy po co on napisał to zdanie? Aby przypomnieć Polakom, że mają własny język i nie muszą posługiwać się łaciną. W tych czasach jest niekiedy odwrotnie - wolimy posługiwać się obcymi językami, bo... no właśnie, bo co?
Można to dzisiaj zauważyć wszędzie - nazwy sklepów, polskich form, napisy na koszulkach, i wreszcie mowa polska. Jest nam łatwiej powiedzieć OK, niż dobrze, albo spoko zamiast nie ma sprawy. A ortografia? To jeszcze większy problem zarówno młodzieży jak i dorosłych. W ciągu kilkudziesięciu lat było kilka pomysłów, by ją zlikwidować, by zamiast ó i u albo zamiast rz i ż wprowadzić tylko u lub ż. Ale nic z tego nie wyszło. Jeszcze większy problem stanowi interpunkcja. Jest tyle zasad, że nie sposób jest wszystkich się nauczyć. Często kierujemy się intuicją, albo nie kierujemy się niczym, omijając ją. Przykładem mogą być SMS. Tutaj to już jest naprawdę pole po bitwie. Zdania z małej litery, bez przecinków, kropek, o innych znakach nie wspominając... Dodatkowo wyrazy typu bd albo spx... Mają one dobre strony - ułatwiają nam pisanie wiadomości, skracają ją, a jednocześnie niszczą język polski, bo widzą to kolejne, młodsze pokolenia, a te z kolei chcąc dostosować się do powszechnie panującej mody robią zupełnie to samo lub wymyślają swoje własne skróty.
Czy jest jakaś granica? Czy nadejdą czasy, kiedy zaprzestaniemy używać wyrazów ułatwionych? Nie. Będzie ich jeszcze więcej. Po prostu my, jak każde inne pokolenie tworzymy własny Słownik Języka Polskiego i nikt ani nic tego nie zatrzyma. Tacy już jesteśmy :)

8 komentarzy:

  1. o, widzę ze trafiłam na profesjonalnego blog. bardzo mi sie tu podoba :)
    Szczerze to masz rację odnoście tego co tu pisze. Popieram.
    jestemzoi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety język angielski już tak się zakorzenił w naszym życiu, że raczej nikt już na to nie poradzi. Są prowadzone akcje związane z naszym językiem, ale dla niektórych to tylko niepotrzebna gadania i wydawanie pieniędzy na bzdury. Popieram to, że o tym mówisz.
    www.swiatpisania.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. To prawda, czasy w których odejdziemy od nawyku pisania skrótami i wplatania angielskich słów w polskie zdania... raczej nie nadejdzie. :) Zgadzam się z tym co tutaj napisałeś. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy blog. Mądre słowa... Wpadnę jeszcze kiedyś.
    Zapraszam do mnie i liczę na rewanż
    http://tonie-wariactwo-ani-glupota-to-milosc.blogspot.com/

    wyslemycisedeszhogwartu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. W 100% się z Tobą zgadzam! Moja siostra tym bardziej, bo studiuje filologię polską i często mnie poucza. Mnie najbardziej denerwuje właśnie łączenie naszego języka z obcym. Wspomniałeś o ortografii i interpunkcji... Język polski jest trudny, ale przecież musimy perfekcyjnie znać nasz ojczysty język. Bardzo spodobał mi się ten post :) Super blog i obserwuję. Pozdrawiam.

    http://recenzje-aplikacji-android.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. Zgadzam się z Tobą. Teraz jest coraz większy kłopot z ortografią i interpunkcją.
    Coraz częściej używam właśnie takich skrótów jak Tb lub nwm. Ja mało co z tego korzystam.
    Uwielbiam język polski i szokuje mnie dzisiaj znajomość języka polskiego wśród młodzieży
    kolorowy-kwiatuszek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. zgadzam się z Tobą w 100 % , ale z tym się już raczej nie da nic zrobić ^^ zapraszam do siebie shadeelifee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. W końcu blog, gdzie czyta się mądre rzeczy, a nie brednie pisane przez sfrustrowaną 10 latkę -,-
    Pozdrawiam :*

    OdpowiedzUsuń